Pages Menu
Categories Menu

Salsa kolumbijska

Dancer Colum McCann - Book Review

Co za wspaniała książka jest. Opowiada historię rosyjskiego tancerza Rudolfa Nureyev tatarskiej. Był rzekomo urodził się w pociągu, dudnienie w dół Trans Siberian kolejowe, i jakoś, że oddaje swoje życie wędrowny.

Opowieść rozpoczyna się od chłopca Rudi dostarczająca psychicznie i fizycznie bliznami żołnierzy powracających z hitlerowskich przodu. Jego ojciec zwraca też oficer polityczny, który zaczyna się potężny niechętnie patrzy na wybranej ścieżki kariery syna, coś, co psy postęp Rudiego na każdym kroku.

Mimo to nie można zaprzeczyć, i powoli zmniejsza jego aż tłustych szczeble, a on nie jest poza okazjonalnym brudne sztuczki, aby pomóc mu w jego drodze. Szybko zostaje oznaczony jako buntowniczego charakteru, a następnie uważnie obserwował. Ale nie na tyle dokładnie jak się wydaje, bo udaje się defekt w Paryżu pod nosem funkcjonariuszy KGB. Rudi jest w drodze, pędzących ku hedonistycznego stylu życia w Nowym Jorku, Londynie i Paryżu.

Osobiście uważam, że fragmenty położonych na terenie Związku Radzieckiego o wiele większym zainteresowaniem niż te na Zachodzie. Książka przenieśli mnie do łez przy różnych okazjach; taka jest moc piśmie pana McCann. Często spotyka się jako biografii, ale jak on jest na bóle podkreślić, że jest to fikcją. Czasem trzeba przypomnieć sobie, że choć ani razu nie umniejsza przyjemności jaką oferuje.

Książka jest napisana w pierwszej osobie, a niektórzy ludzie odkryli, że irytujące, ponieważ to pierwsza osoba, często zmienia się z każdym rozdziale, a czasem na każdej stronie. Jest to urządzenie, które trzyma czytelnika na palcach, a jednocześnie nie przeszkadza w formie pisemnej, albo przyjemności.

To nie ma znaczenia, jeśli masz niewielkie lub żadne zainteresowanie baletem czy tańca, czy ZSRR, albo zimnej wojny, lub latach sześćdziesiątych lub II wojny światowej, czy homoseksualizmu, bo ta książka ma moc uścisku czytelnika bez względu na ich zainteresowania.


Artykuł dzięki: